Sekty, manipulacja i Suwalszczyzna – o czym opowiada „Kultor”?
Czy sekta może uwieść także… czytelnika? Artur Urbanowicz wraca z nową, mroczną powieścią „Kultor”, która nie tylko wciąga jak labirynt pełen zagadek, ale i zmusza do niepokojącej refleksji: jak łatwo ulec manipulacji, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Premiera najnowszej powieści Artura Urbanowicza „Kultor” to wydarzenie, które z pewnością przyciągnie uwagę miłośników literatury grozy i psychologicznych thrillerów. Autor wraca do Suwalszczyzny — tym razem osadzając akcję w Suwalskim Parku Krajobrazowym — i serwuje czytelnikom intensywną, pierwszoosobową narrację, pełną narastającej psychodelii, lęku i manipulacji. Fabuła kręci się wokół tajemniczej sekty i jej charyzmatycznego guru, a w tle przewija się zagadka kryminalna — zaginęła młoda kobieta, a jedyny trop prowadzi właśnie do mrocznej komuny.
Urbanowicz obiecuje powrót do klimatów znanych z „Inkuba” i „Gałęzistego”, ale w świeżym wydaniu — z pełnokrwistymi bohaterami, złożonymi relacjami, intrygującym czarnym charakterem i misternie skonstruowaną mitologią sekty. „Kultor” to nie tylko powieść grozy, ale także refleksja nad zjawiskiem psychomanipulacji, które — jak podkreśla autor — przenika nie tylko sekty, ale i naszą codzienność. Czytelnik powinien być gotowy na nieoczywiste zakończenie i pytanie, które może zostać z nim na długo: czy ja sam byłbym podatny na wpływ takiej doktryny?
Artur Urbanowicz i „Kultor” – wywiad dla Sudovia News
Matematyczne myślenie a literatura grozy
Artur Urbanowicz, autor znany miłośnikom polskiej literatury grozy, z wykształcenia jest matematykiem. Podczas naszej rozmowy podkreślał, że ścisłe wykształcenie, prognozowanie, logiczne myślenie pomagają mu w budowaniu skomplikowanych fabuł, logicznym prowadzeniu akcji i konsekwentnym kreowaniu postaci. Jak sam przyznaje, matematyczne podejście pozwala mu planować konstrukcję książki z wyprzedzeniem, z dbałością o każdy detal. Dzięki temu jego powieści cechuje precyzyjna struktura i przemyślane napięcie.
Fabuła i klimat powieści „Kultor”
„Kultor” to wielowarstwowa opowieść, która łączy elementy horroru metafizycznego z thrillerem i esejami psychologicznymi. Czytelnik śledzi losy dwóch przyjaciół, byłych członków sekty, którzy teraz w ramach Straży Ochrony Rodziny infiltrują zgromadzenie kultowe, by ratować jego ofiary. Urbanowicz kreśli gęsty, psychodeliczny klimat, ukazując nie tylko mroczne rytuały i symbole, ale też psychiczne pułapki, w które wpadają bohaterowie. Akcja osadzona jest na Suwalszczyźnie, gdzie pozornie spokojny krajobraz skrywa mroczne sekrety.
Proces researchu i przygotowań do napisania powieści
Autor przyznał, że przygotowanie szczegółowych opisów rytuałów i symboli wymagało intensywnego researchu. Studiował literaturę dotyczącą sekt, prania mózgu oraz technik psychomanipulacji, a także zgłębiał psychologiczne mechanizmy wpływu społecznego. Obejrzał szereg filmów dokumentalnych oraz wywiadów z byłymi członkami, ofiarami sekt. Dzięki temu w książce udało mu się wiernie oddać proces indoktrynacji oraz psychologiczne portrety członków zamkniętych wspólnot.
Lokalny patriotyzm i Suwalszczyzna w literaturze
Rozmowa nie mogła ominąć wątku lokalnego patriotyzmu. Urbanowicz podkreślił, jak ważna jest dla niego Suwalszczyzna – nie tylko jako miejsce zamieszkania, ale też jako źródło inspiracji. Malownicze, a jednocześnie niepokojące krajobrazy Suwalskiego Parku Krajobrazowego stają się w jego książce nie tylko tłem, ale wręcz bohaterem, który buduje klimat i wpływa na losy postaci.
Znowu będzie trochę przyrody, budowanie atmosfery mistycznymi krajobrazami, odludziami, bezdrożami, brzezinami, lasami, kotlinami, moczarami, łąkami, wiejską prowincją, mgłą, zachodami słońca, wiatrem, śpiewem ptaków, rojami owadów i magiczną aurą Mojej Ukochanej Ziemi. Znowu pogramy też zapadającymi w pamięć motywami, światłem, jaskrawymi kolorami i obrazami, które pobudzą wyobraźnię. – podkreślił autor na swoim profilu w mediach społecznościowych.
Spotkanie autorskie w Suwalskim Ośrodku Kultury
Już 29 maja 2025 roku będziemy mieli okazję spotkać się z Arturem Urbanowiczem podczas spotkania autorskiego w Suwalskim Ośrodku Kultury. Autor opowie o kulisach pracy nad „Kultorem”, podzieli się anegdotami związanymi z procesem pisania (mamy nadzieję) oraz odpowie na pytania czytelników. Spotkanie będzie także okazją do zdobycia autografu i osobistej rozmowy z jednym z najważniejszych współczesnych autorów polskiej literatury grozy.
A na deser… konkurs – wygraj egzemplarz powieści „Kultor”
Przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym możecie wygrać jeden z trzech egzemplarzy najnowszej powieści Artura Urbanowicza „Kultor”. Aby wziąć udział, wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie konkursowe:
Wymień 3 dowolne miejsca znajdujące się na Suwalszczyźnie, które Artur Urbanowicz podaje w pierwszej części naszego wywiadu. Miejsca te można znaleźć w „Kultorze”.
Odpowiedź na pytanie należy przesłać na adres mailowy [email protected] do dn. 14.05.2025 r.
Spośród osób, które prześlą poprawne odpowiedzi, wyłonimy trzech zwycięzców (decyduje kolejność zgłoszeń, czyli pierwsze trzy poprawne odpowiedzi wygrywają), a wyniki ogłosimy na naszej stronie internetowej, poniżej treści obecnego artykułu. To świetna okazja, by sięgnąć po tę długo wyczekiwaną historię pełną napięcia, grozy i psychologicznych zagadek.
Zwycięzcy konkursu
- Marcin M. (Suwałki)
- Szymon P. (Suwałki)
- Tomasz K. (Suwałki)
Gratulujemy!
Premiera „Kultora” już 21 maja 2025
Premiera „Kultora” zaplanowana została na 21 maja 2025 roku. To właśnie tego dnia najnowsza powieść Artura Urbanowicza trafi do księgarń i będzie dostępna dla czytelników w całej Polsce. Książka, na którą czekali miłośnicy literatury grozy, zapowiada się jako jedno z najważniejszych wydarzeń literackich sezonu.
Z niecierpliwością czekamy, aż „Kultor” trafi w Wasze ręce i zacznie wzbudzać emocje, które jeszcze długo nie pozwolą o sobie zapomnieć. Artur Urbanowicz ponownie udowadnia, że jest mistrzem w budowaniu napięcia, kreowaniu niepokojącej atmosfery i opowiadaniu historii, które działają nie tylko na wyobraźnię, ale i na umysł. Nie przegapcie premiery 21 maja 2025, a jeśli chcecie spotkać autora osobiście, zarezerwujcie sobie dzień 29 maja na wizytę w Suwalskim Ośrodku Kultury.