Kto nie płaci za wstęp do Wigierskiego Parku Narodowego
Wstęp do Wigierskiego Parku Narodowego nie wiąże się z opłatami dla określonych grup osób. Zwolnienie z obowiązku posiadania karty wstępu dotyczy mieszkańców gmin położonych w granicach lub bezpośrednim sąsiedztwie Parku: Suwałki, Krasnopol, Nowinka, Giby i Szypliszki. Należy podkreślić, że miasto Suwałki nie znajduje się na terenie gminy Suwałki, a więc jego mieszkańcy nie są objęci zwolnieniem i muszą posiadać ważne karty wstępu.
Z opłat zwolnione są również dzieci do 7. roku życia, osoby przebywające na określonych, ogólnodostępnych plażach w Krzywem i Starym Folwarku (zarówno przy Muzeum Wigier, jak i w ośrodku PTTK), osoby, które wykupiły licencję wędkarską, oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny. Prawo do bezpłatnego wstępu mają także uczniowie i studenci biorący udział w zajęciach edukacyjnych realizowanych w uzgodnieniu z Dyrektorem Parku.
Zniżki na podstawie uprawnień ustawowych
Ulga w wysokości 50% podstawowej stawki przysługuje uczniom i studentom, emerytom i rencistom, osobom z niepełnosprawnościami oraz żołnierzom w czynnej służbie wojskowej. Osoby te powinny posiadać przy sobie odpowiedni dokument potwierdzający uprawnienie do zniżki i okazać go w razie kontroli Służbom Parku.
Obowiązek posiadania karty wstępu do Parku
Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku, przebywanie na obszarze Wigierskiego Parku Narodowego wiąże się z obowiązkiem posiadania ważnej karty wstępu. Dotyczy to zarówno poruszania się pieszo po szlakach turystycznych, jak i korzystania z udostępnionych wód Parku – niezależnie od formy rekreacji (kajaki, statki, kolejka wąskotorowa).
Karta uprawnia także do bezpłatnego wstępu na wystawę przyrodniczą w Krzywem oraz na wystawę historii rybołówstwa w Czerwonym Folwarku. Karta musi być podpisana i zawierać aktualną datę. Brak ważnej karty lub jej nieokazanie podczas kontroli może skutkować konsekwencjami administracyjnymi.
Gdzie można kupić kartę wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego
Karty wstępu dostępne są w kilku punktach na terenie Parku. Można je nabyć w siedzibie Dyrekcji WPN, w Muzeum Wigier w Starym Folwarku, na Wystawie Rybackiej w Czerwonym Folwarku, na polach namiotowych „Jastrzęby” i „Za szkołą” oraz u partnerów współpracujących z Parkiem. Zakup odpowiedniej karty to obowiązek każdej osoby odwiedzającej teren Parku, chyba że spełnia warunki zwolnienia lub ulgi wymienione w przepisach.
Podstawa prawna i znaczenie przepisów dla odwiedzających
Wszystkie powyższe zasady mają podstawę prawną w ustawie o ochronie przyrody i są wdrażane w celu ochrony przyrody oraz zarządzania ruchem turystycznym na obszarze Wigierskiego Parku Narodowego. Jasne określenie grup uprawnionych do bezpłatnego lub ulgowego wstępu ma na celu zapewnienie przejrzystości oraz dostosowanie działań Parku do obowiązujących regulacji ustawowych i organizacyjnych.