W 97. rocznicę urodzin Leszka Aleksandra Moczulskiego, Muzeum Okręgowe w Suwałkach organizuje wydarzenie poświęcone jego twórczości oraz dorobkowi literackiemu Wojciecha Kassa. Spotkanie pod tytułem Poezja – rzecz ludzka odbędzie się 18 lutego 2025 roku o godzinie 17:00 w Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Hołd dla Leszka Aleksandra Moczulskiego
Leszek Aleksander Moczulski to poeta, autor książek dla dzieci i tekstów piosenek, którego dorobek jest szeroko ceniony w polskiej literaturze. Urodził się 18 lutego 1938 roku w Suwałkach, a zmarł 17 grudnia 2017 roku w Krakowie. Jego twórczość charakteryzuje się głęboką refleksją nad ludzkim losem i duchowością, a także przystępnością dla czytelników w różnym wieku.
Podczas spotkania odbędzie się część zatytułowana Rozmowy o poezji, w której uczestnicy będą mogli wysłuchać tekstów Moczulskiego w interpretacji głosu Bronisława Maja, znanego literata i przyjaciela poety. Będzie to okazja do refleksji nad znaczeniem poezji w życiu codziennym oraz wpływem twórczości Moczulskiego na polską kulturę.
Wojciech Kass i jego spojrzenie na poezję
Drugą część spotkania, zatytułowaną Listy do (nie)poznanego poety, poprowadzi Wojciech Kass – poeta i eseista, urodzony w 1964 roku w Gdyni, na co dzień mieszkający i tworzący w Praniu na Mazurach. Jego dorobek obejmuje liczne tomy poezji oraz teksty eseistyczne, w których często podejmuje tematykę egzystencjalną i filozoficzną.
W ramach wydarzenia zaplanowano również projekcję filmu Wojciech Kass. Moje miejsce na ziemi. Leśniczówka Pranie. Dokument ten, z narracją w postaci wierszy Kassa czytanych przez Andrzeja Seweryna, przybliża życie i twórczość poety. Scenariusz oraz reżyserię filmu przygotowali Iwona Meus i Marek Gajczak, a za zdjęcia i montaż odpowiadał Marek Gajczak. Produkcją filmu zajęło się Instytut Książki, a w ścieżce dźwiękowej wykorzystano muzykę Jamesa Welsha.
Literatura jako przestrzeń dialogu
Wydarzenie organizowane przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach oraz Dział Kultury Literackiej Suwalszczyzny stanowi nie tylko hołd dla wybitnych poetów, ale również okazję do rozmowy o roli poezji w dzisiejszym świecie. Spotkanie skierowane jest zarówno do miłośników literatury, jak i osób, które dopiero odkrywają jej znaczenie.

Warto podkreślić, że inicjatywa ta wpisuje się w szerszy kontekst promocji kultury i literatury w regionie, nawiązując do bogatej tradycji poetyckiej Suwalszczyzny. Spotkanie w Muzeum im. Marii Konopnickiej będzie okazją do pogłębienia wiedzy o twórczości obu poetów oraz refleksji nad uniwersalnymi tematami obecnymi w ich dziełach.