piątek, 25 lipca 2025

Wigry, Czarna Hańcza i legendy klasztoru – Gmina Suwałki w serii „Odkrywamy Podlaskie”

Gmina Suwałki w centrum uwagi serii „Odkrywamy Podlaskie”

Gmina Suwałki, zaprezentowana w ostatnim odcinku serii „Odkrywamy Podlaskie”, to obszar położony w centralnej części Suwalszczyzny, wyróżniający się zróżnicowanym krajobrazem ukształtowanym przez działalność lodowca. Region ten obejmuje teren trzech pojezierzy i charakteryzuje się obecnością licznych jezior rynnowych i morenowych, które nadają mu unikalny przyrodniczo-krajobrazowy charakter. Szczególnie wyróżnia się jezioro Wigry – jedno z największych i najcenniejszych jezior w Polsce – z dziewiętnastoma wyspami i otaczającą je mozaiką lasów, wzgórz i pól.

Wigierski Park Narodowy

Na terenie gminy znajduje się Wigierski Park Narodowy, którego powierzchnia obejmuje obszary leśne, wodne i torfowiskowe. Park oferuje około 300 kilometrów oznakowanych szlaków pieszych, rowerowych oraz ścieżek edukacyjnych. Przez jego obszar przepływa rzeka Czarna Hańcza – jeden z najczęściej wybieranych szlaków kajakowych w Polsce. Trasa wodna, atrakcyjna pod względem krajobrazowym i przyrodniczym, umożliwia bezpośredni kontakt z lokalnym dziedzictwem kulturowym, widocznym także w działalności mieszkańców i lokalnej gastronomii.

W krajobrazie Gminy Suwałki ważne miejsce zajmują też małe jeziora śródleśne, tzw. Suchary. Te naturalnie zakwaszone zbiorniki wodne znajdują się na terenach leśnych i są dostępne dzięki drewnianym kładkom, umożliwiającym spokojne przemierzanie tej części parku bez ingerencji w środowisko.

Pokamedulski klasztor w Wigrach

Jednym z najważniejszych zabytków Gminy Suwałki jest zespół pokamedulskiego klasztoru w Wigrach. Wzniesiony na półwyspie nad jeziorem Wigry w XVII i XVIII wieku, kompleks klasztorny składa się z kościoła, wież oraz eremów. Obiekt był niegdyś najbogatszym klasztorem kamedulskim w Europie, a dziś pełni funkcje kulturalne, turystyczne i religijne. Z tarasów widokowych roztacza się panorama na jezioro, jego wyspy i przyległe lasy. Warto wspomnieć o drewnianym kościele w Żylinach oraz pozostałościach zespołu dworskiego w Małej Hucie, gdzie znajdowała się niegdyś huta szkła prowadzona przez zakonników z Wigier.

Gmina Suwałki to również miejsce obecności wielu lokalnych legend, związanych głównie z zakonem kamedułów i jeziorem Wigry. Do najczęściej przywoływanych należą opowieść o Siei Wigierskiej, która według przekazów pojawiła się w jeziorze dzięki interwencji zakonnika Barnaby, oraz historia zakazanej miłości mnicha i córki rybaka Wigryny. Znana jest też legenda o zakonnikach zmuszonych do opuszczenia klasztoru, którzy rzekomo na kolanach przebyli trasę do wsi Tartak, zostawiając trwały ślad w krajobrazie w postaci rowu.

Legenda o Wingrynie

Gmina Suwałki to region jezior, lasów i zabytków z pokamedulskim klasztorem w Wigrach i szlakami Wigierskiego Parku Narodowego oraz Czarnej Hańczy.

Opracowano na podstawie informacji z podlaskie.eu.

Czytaj także

Dni Suwałk 2025 – program, atrakcje, koncerty

Dni Suwałk 2025 - kiedy i gdzie?Dni Suwałk to...

KINO KRÓTKICH METRAŻY z Suwalską Grupą Filmową

Kino niezależne w plenerze. Suwałki zapraszają na krótkie metraże...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj