Ostatni nabór projektów w ramach programu transgranicznego Interreg Litwa-Polska
Podczas konferencji w dniu 11 marca przedstawiciele zarządu województwa podlaskiego zaprezentowali ostatni nabór projektów w ramach programu transgranicznego Interreg Litwa-Polska. W wyniku przyznanego dofinansowania o wartości 14,2 mln euro, 28 jednostek, m.in. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku, Stowarzyszenie Wspierania Osób „Aktywni” oraz gminy Mońki i Korycin, mogło realizować innowacyjne przedsięwzięcia. Program, skierowany pierwotnie do jednostek z północnego Podlasia, został rozszerzony na cały region, co miało umożliwić szeroką współpracę transgraniczną między Polską a Litwą.
Podczas konferencji, w której uczestniczyli m.in. wicemarszałek Wiesława Burnos, członkowie zarządu Bogdan Dyjuk oraz Jacek Piorunek, omówiono dotychczasowe doświadczenia i sukcesy związane z wdrażaniem projektów w ramach programu Interreg. Jacek Piorunek, członek zarządu odpowiedzialny za współpracę transgraniczną, podkreślił, że dofinansowanie zostało przyznane 28 jednostkom z regionu, co miało umożliwić realizację szeregu projektów odpowiadających na współczesne wyzwania.

Szkolenie pracowników pogotowia
Jednym z przykładów projektów było szkolenie pracowników pogotowia z zakresu medycyny pola walki. Dr Mirosław Rybałtowski, zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku, informował, że blisko milion euro przeznaczono na stworzenie centrum symulacji medycznej, wyposażonego między innymi w pięć fantomów urazowych dla dorosłych i dzieci. „Pracownicy pogotowia uczyli się postępowania na polu walki i szkolili w zakresie medycyny pola walki, a zakupiono również peleryny ochronne” – wyjaśnił dr Rybałtowski.
Wsparcie osób z niepełnosprawnością
Kolejnym ważnym przedsięwzięciem była inicjatywa Stowarzyszenia Wspierania Osób „Aktywni”, które zajmowało się wsparciem osób z niepełnosprawnością, szczególnie umysłową, w procesie wejścia na rynek pracy. Prezeska stowarzyszenia, Anna Żeszko-Majewska, podkreśliła, że organizacja zatrudniała 12 osób z niepełnosprawnością, dzięki czemu zdobyta wiedza miała zostać przekazana litewskiemu partnerowi. Działania te wpisywały się w szerszy kontekst współpracy między sąsiadującymi krajami, gdzie każdy z uczestników programu miał czerpać korzyści z wymiany doświadczeń.

Podczas konferencji podkreślono także aktywność podmiotów z północnej części województwa podlaskiego, zwłaszcza szpitali, które dzięki wieloletniemu doświadczeniu w realizacji projektów transgranicznych mogły przedstawić wysokiej jakości wnioski. Współpraca z Litwą, która zawsze stanowiła integralną część programu Interreg, miała na celu wypracowanie wspólnego efektu pozytywnego działania u obu stron granicy. Dla poszukujących partnera projektowego pomoc udzielał Regionalny Punkt Kontaktowy, mieszczący się w siedzibie urzędu przy ul. kard. S. Wyszyńskiego 1.

Szkolenia i wsparcie lokalnych społeczności
Prezentowane przedsięwzięcia maj ogromne znaczenie dla rozwoju regionalnej współpracy transgranicznej oraz podnoszenia kompetencji uczestniczących instytucji. Realizacja projektów w ramach programu Interreg Litwa-Polska umożliwi nie tylko wprowadzenie innowacyjnych szkoleń, ale także wsparcie społeczności lokalnych poprzez podnoszenie kwalifikacji pracowników służby zdrowia oraz osób z niepełnosprawnościami. W dłuższej perspektywie przyznane dofinansowanie może przyczynić się do zwiększenia efektywności działań kryzysowych oraz umocnienia pozycji regionu na arenie międzynarodowej.
Fot.: Kamil Timoszuk / Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego