Coraz więcej obcokrajowców wykonuje pracę w Polsce. Główny Urząd Statystyczny opublikował 7 kwietnia 2025 r. najnowsze dane, z których wynika, że na koniec października 2024 r. w Polsce pracowało ponad milion cudzoziemców.
1,06 mln cudzoziemców pracuje w Polsce
Według danych GUS, na koniec października 2024 roku pracę w Polsce wykonywało 1 063 700 cudzoziemców. Stanowili oni 6,9% ogółu osób wykonujących pracę w kraju. To wzrost o 1,7 punktu procentowego w porównaniu do stycznia 2022 roku.
Z tej liczby aż 415 200 obcokrajowców realizowało wyłącznie umowy cywilnoprawne, takie jak umowy zlecenia, umowy agencyjne czy kontrakty menedżerskie. Zgodnie z przyjętą metodologią, uwzględniono jedynie osoby objęte ubezpieczeniem społecznym i/lub zdrowotnym.
Kto najczęściej podejmuje pracę w Polsce?
W analizowanej populacji przeważali mężczyźni, choć ich udział zmniejszył się z 64,7% w styczniu 2022 roku do 59,5% w październiku 2024 roku. Może to świadczyć o rosnącym udziale kobiet wśród cudzoziemców wykonujących pracę.
Ukraińcy wciąż dominują, ale ich udział spada
Najliczniejszą grupę narodowościową wśród pracujących obcokrajowców stanowili obywatele Ukrainy – 714 900 osób. Ich udział w ogólnej liczbie pracujących cudzoziemców wyniósł 67,2%. To jednak mniej niż w styczniu 2022 r., kiedy wynosił 73,3% (spadek o 6,1 p. proc.).
Łącznie w październiku 2024 roku pracę w Polsce wykonywali cudzoziemcy z ponad 150 państw, co potwierdza coraz większą różnorodność narodowościową wśród zagranicznych pracowników.

Gdzie pracują cudzoziemcy w Polsce?
Najwięcej cudzoziemców wykonujących pracę zamieszkiwało region warszawski stołeczny – 19,4% całej analizowanej grupy. Z kolei najmniej liczną grupę stanowili obcokrajowcy w województwie świętokrzyskim – poniżej 1%.

O badaniu – metodologia GUS
Dane opublikowane przez GUS mają charakter eksperymentalny i opierają się na analizie źródeł administracyjnych. Dotyczą one „osób wykonujących pracę” – nie tylko zatrudnionych na umowę o pracę, ale również osób realizujących umowy cywilnoprawne objęte obowiązkiem ubezpieczenia w ZUS.
W analizie nie uwzględniono właścicieli i współwłaścicieli gospodarstw indywidualnych w rolnictwie, osób pomagających w gospodarstwach, wykonujących umowy o dzieło oraz pomocników rolnika.
Źródło: Główny Urząd Statystyczny, 7 kwietnia 2025 r.