Lecąc ku słońcu – opowieść o gminie Suwałki – Suwalszczyzna z lotu ptaka

0
69
Lecąc ku słońcu – opowieść o gminie Suwałki
Lecąc ku słońcu – opowieść o gminie Suwałki

Suwalszczyzna, nazywana krainą jak baśń, zyskuje zupełnie nowy wymiar, gdy spojrzymy na nią z lotu ptaka. Ta niezwykła perspektywa, uchwycona w obiektywie Wojciecha Misiukiewicza, stała się motywem przewodnim albumu fotograficznego Lecąc ku słońcu – opowieść o gminie Suwałki. Publikacja, inaugurująca obchody jubileuszu 50-lecia samorządu gminy Suwałki, jest pierwszym dziełem w całości ukazującym bogactwo tutejszego krajobrazu wyłącznie z powietrza. Fotografie przedstawiają majestatyczne jeziora, malownicze wzgórza i rozległe doliny, pozwalając odkryć Suwalszczyznę na nowo – jako miejsce, w którym natura i historia tworzą harmonijną opowieść o pięknie i różnorodności tej wyjątkowej krainy.

Jeżeli macie ochotę podziwiać aktualne zdjęcia Suwalszczyzny z lotu ptaka, koniecznie obserwujcie stronę DroneUp.pl na Facebooku.

Wspomniana wyżej publikacja nie jest nowa. Została mianowicie wydana pod koniec 2022 roku, ale bardzo możliwe jest, że niewiele osób zamieszkujących Suwalszczyznę miało możliwość się z nią zapoznać.

54 miejscowości Gminy pokazanych na zdjęciach

Album Lecąc ku słońcu – opowieść o gminie Suwałki to niezwykła publikacja, która na swoich kartach uchwyciła każdą z 54 miejscowości gminnych, odsłaniając ich wyjątkowy urok, charakter i naturalne piękno. Nie zabrakło w nim również miejsca dla największego sąsiada gminy – miasta Suwałki, które w tej powietrznej perspektywie nabiera nowego wyrazu.

Fotografie ukazane w albumie zapraszają mieszkańców do spojrzenia na znane i codziennie przemierzane tereny w zupełnie inny sposób. Z wysokości lotu ptaka miejsca te prezentują się w całkiem nowym świetle – bardziej rozległe, harmonijne i pełne ukrytych detali. To spojrzenie, pozbawione codziennej rutyny, pozwala odkryć je na nowo i docenić z perspektywy artystycznej. Zjawiskowe pejzaże, geometryczne pola uprawne, meandrujące rzeki i połyskujące jeziora tworzą niemal malarskie kompozycje, które zaskakują nawet najbardziej obytych z lokalnym krajobrazem mieszkańców. Album nie tylko zachwyca, ale też skłania do refleksji nad bogactwem i różnorodnością tego regionu.

Gmina Suwałki widziana z lotu ptaka

Ponad połowę terenów gminy Suwałki zajmują użytki rolne, skupione głównie w jej zachodniej części, gdzieniegdzie urozmaicone zadrzewieniami i niewielkimi lasami prywatnymi. Wschodnia i południowa część gminy to z kolei rozległe lasy, zajmujące blisko 30% powierzchni, w tym drzewostany Nadleśnictwa Suwałki i Wigierskiego Parku Narodowego. Obecność parku nadaje gminie unikalny charakter, a połączenie lasów z licznymi jeziorami tworzy malowniczy krajobraz.

Rzeźba terenu, ukształtowana przez zlodowacenia, obfituje w moreny, ozy, kemy i sandry, które nie tylko nadają fantazyjne formy krajobrazowe, ale też kryją bogate złoża kruszyw żwirowych. To właśnie one stanowią jeden z filarów zamożności gminy. Gmina Suwałki, administracyjnie związana z województwem podlaskim, obejmuje 54 wsie, które dynamicznie się rozwijają, z nowymi osiedlami, zagrodami i infrastrukturą, wpisując się w zmieniające się potrzeby współczesności.

Cały album został udostępniony na stronach Gminy Suwałki, plik pdf możecie pobrać klikając poniższy przycisk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj