Tykocin w XVII-wiecznej odsłonie
Ponad 200 rekonstruktorów z całego kraju przybyło do Tykocina, by przybliżyć uczestnikom wydarzenia realia XVII wieku. Widowisko odtworzyło oblężenie i zdobycie tykocińskiego zamku w 1657 roku. Wówczas warownia znajdowała się w rękach Radziwiłłów sprzyjających Szwedom i została odbita przez wojska hetmana Pawła Sapiehy.
Pokazy historyczne na placu Czarneckiego
Wydarzenie rozpoczęło się na placu Czarneckiego, gdzie zgromadziły się oddziały rekonstruktorów. Odwiedzający mieli okazję zobaczyć pokazy chorągwiarskie, prezentacje broni i strojów z epoki, a także zapoznać się z codziennym życiem mieszkańców XVII-wiecznego Tykocina. Kulminacyjnym punktem wydarzenia była rekonstrukcja bitwy, która odbyła się na zamku.
600-lecie nadania praw miejskich
Tegoroczna inscenizacja miała szczególne znaczenie, ponieważ zbiegła się z obchodami 600-lecia nadania Tykocinowi praw miejskich. W ramach jubileuszu zorganizowano historyczną sesję rady miasta oraz uroczyste wręczenie odznaczeń zasłużonym mieszkańcom. O godzinie 12:00 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej odbyło się nabożeństwo w rycie łacińskim.



Współorganizatorzy i patroni wydarzenia
Rekonstrukcja bitwy odbyła się przy wsparciu Województwa Podlaskiego, które było strategicznym partnerem wydarzenia. W uroczystościach wzięli udział m.in. marszałek Łukasz Prokorym, wicemarszałek Marek Malinowski, wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski oraz wicewojewoda Paweł Krutul. Obecni byli także wiceprzewodniczący sejmiku Łukasz Nazarko i wiceprezydent Tomasz Klim.
Organizatorami wydarzenia byli Port Kultury Tykocin, Urząd Miejski w Tykocinie, Zamek w Tykocinie oraz Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego. Rekonstrukcja historyczna przyciągnęła wielu widzów i była zapewne niezapomnianym przeżyciem dla miłośników historii.
Fot.: Mateusz Duchnowski / Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego