14 grudnia 2024 roku o godzinie 19:00 w Muzeum Wigier w Starym Folwarku odbędzie się multidyscyplinarne wydarzenie artystyczne. Na scenie wystąpią dwa zespoły związane z Suwalszczyzną oraz nowoczesnym podejściem do interpretacji muzyki klasycznej: Roshko Brothers i NeoQuartet.
Bilety na Festiwal
Liczba bezpłatnych wejściówek jest ograniczona. Rezerwacji wejściówek można dokonać wysyłając maila na adres: wigrosfera@gmail.com
Roshko Brothers
Koncert będzie wyjątkowym połączeniem muzyki dawnej z nowoczesnością, gdzie barok i renesans spotkają się z elektroniką i improwizacją. Publiczność usłyszy przedpremierowo utwory z nadchodzącej płyty „River of Time”, której premiera zaplanowana jest na styczeń 2025.
Jan i Adam Roszkowscy – to braterski duet inspirowany klasyką, naturą Suwalszczyzny i słowiańską melancholią. Ich twórczość łączy wiolonczelę z elektroniką, tworząc filmowe, symfoniczne brzmienia, które oddają klimat polodowcowych krajobrazów. Eksperyment i dialog między tradycją a nowoczesnością to fundament ich muzycznego języka.
Bracia czerpią inspiracje z głębokich korzeni muzyki klasycznej, łącząc je z nowoczesnymi brzmieniami. Ich twórczość wyróżnia się unikalnym połączeniem tradycji z innowacją, tworząc niezapomniane wrażenia dźwiękowe. Zachęcamy do posłuchania ich utworów na Spotify.
Roshko Brothers na Spotify
NeoQuartet
Kwartet smyczkowy specjalizujący się w wykonywaniu współczesnej muzyki klasycznej. Podczas festiwalu zaprezentują utwór Marzeny Majcher „Muzyka Kwantowa”, który łączy dźwięk z obrazem. Występowi towarzyszyć będą wizualizacje przygotowane przez Andrzeja Wojciechowskiego, tworząc multisensoryczne doświadczenie.
NeoQuartet to jeden z czołowych europejskich zespołów muzyki współczesnej, znany z przekraczania granic i łączenia różnych dziedzin sztuki. Laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej, ma na koncie 13 albumów wydanych przez wytwórnie z Polski, Niemiec, Grecji i USA.
Od 2017 roku zespół wzbogacił swoje brzmienie o instrumenty elektryczne, syntezatory i loopery, co uczyniło go pionierem na światowej scenie muzyki nowej. Ich album „String Theory” (2022) wyznaczył nowe kierunki w muzyce smyczkowej XXI wieku.
Zespół koncertował w ponad 500 miejscach na całym świecie, występując m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku i Forbidden City Concert Hall w Pekinie. W skład kwartetu wchodzą:
- Karolina Piątkowska-Nowicka – I skrzypce
- Paweł Kapica – II skrzypce
- Michał Markiewicz – altówka
- Krzysztof Pawłowski – wiolonczela
NeoQuartet jest również organizatorem gdańskiego festiwalu NeoArte – Syntezator Sztuki, odbywającego się od 2012 roku.
NeoQuartet na Spotify
Goście Festiwalu
Integralnym elementem wydarzenia będzie także prelekcja Wojciecha Misiukiewicza, który opowie o faunie Wigierskiego Parku Narodowego oraz Puszczy Augustowskiej, przybliżając słuchaczom fascynujący świat dzikich zwierząt tego unikalnego obszaru.
Marzena Majcher – laureatka Amadeus Composition Award 2023, autorka muzyki do ponad 45 filmów, w tym nagrodzonych Amatorów (Grand Prix Komeda). Jej cykl Muzyka kwantowa eksploruje zjawisko splątania cząstek, przekształcając je w dynamiczne kompozycje łączące energię z harmonią. Jej twórczość, łącząca muzykę i naukę, zdobyła uznanie na prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą.
Andrzej Wojciechowski – operator filmowy, fotograf i reżyser, absolwent PWSFTviT w Łodzi. Autor zdjęć do ponad 50 filmów, m.in. Moje córki krowy, Zupa Nic i O psie, który jeździł koleją. Twórca nagradzanych filmów eksperymentalnych, takich jak Ołtarze (I nagroda w Tel Avivie) i Grawitacja (nagroda w Monachium). Jego prace były prezentowane na festiwalach filmowych m.in. w Madrycie, Pekinie i Gdyni.
To wyjątkowe spotkanie muzyki, sztuki i natury będzie okazją do głębszego poznania regionu i jego bogatego dziedzictwa.