Ochrona bioróżnorodności – podpisano umowę partnerstwa
Bank genowy roślin w młynie wodnym w Turtulu, park bioróżnorodności na kampusie uniwersyteckim czy monografie podlaskich grzybów to tylko część działań realizowanych w ramach projektu „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej oraz funkcji ekosystemów na terenie województwa podlaskiego”. Przedsięwzięcia te są wynikiem współpracy Samorządu Województwa Podlaskiego z Politechniką Białostocką, Uniwersytetem w Białymstoku, Łomżyńskim Parkiem Krajobrazowym Doliny Narwi, Parkiem Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej im. Prof. W. Sławińskiego oraz Suwalskim Parkiem Krajobrazowym.


W piątek, 10 stycznia, marszałek Łukasz Prokorym i wicemarszałek Wiesława Burnos podpisali umowę z partnerami projektu. Budżet programu wynosi 53 mln zł, z czego 85% pochodzi z Funduszy Europejskich dla Podlaskiego. Projekt ten jest jednym z kluczowych przedsięwzięć województwa w ramach unijnej perspektywy finansowej 2021–2027. Marszałek podkreslił:
Województwo Podlaskie jest najpiękniejszym regionem w Polsce, więc nic dziwnego, że ma też najpiękniejsze i bardzo cenne zasoby przyrodnicze. Dlatego cieszę się, że podpisując tę dzisiejszą umowę rozpoczynamy współpracę na rzecz ochrony tego naszego skarbu.
Bank genowy roślin w Suwalskim Parku Krajobrazowym
Suwalski Park Krajobrazowy, oprócz czynnej ochrony siedlisk, planuje utworzenie Centrum Bioróżnorodności, które powstanie w odbudowanym budynku młyna wodnego w Turtulu. Dyrektor parku, Teresa Świerubska, wyjaśniła, że w centrum będą gromadzone nasiona różnych gatunków roślin, obecnie jeszcze pospolitych, ale kluczowych w kontekście zmieniających się warunków klimatycznych. Park zamierza również prowadzić działania takie jak wypas owiec na murawach kserotermicznych oraz udrożnienie Czarnej Hańczy w pobliżu swojej siedziby.
Bank Genowy „BIO4FUTURE” na Politechnice Białostockiej
Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej planuje utworzenie banku genowego pod nazwą „BIO4FUTURE – Podlaskie Centrum Ochrony Różnorodności Grzybów i Roślin”. Jak wyjaśniła rektor uczelni, prof. Marta Kosior-Kazberuk, projekt koncentruje się na identyfikacji i zachowaniu bioróżnorodności, szczególnie roślin i grzybów, a także na propagowaniu wiedzy w tym zakresie.
Park Bioróżnorodności Uniwersytetu w Białymstoku
Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku utworzy Park Bioróżnorodności na 3-hektarowym terenie otaczającym kampus uniwersytecki. Jak zapewnił rektor UwB, prof. Mariusz Popławski, będzie to unikalne miejsce, gdzie przywracane i chronione będą gatunki roślin i zwierząt. Park ma prezentować charakterystyczne dla regionu tereny leśne, łąkowe, podmokłe i wodne, umożliwiając obserwację różnorodności przyrodniczej w jednym miejscu.
Ochrona Puszczy Knyszyńskiej
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej planuje działania ochronne na kolejne 20 lat, obejmujące m.in. ochronę płazów, nietoperzy, motyli, pilchowatych oraz prowadzenie badań paleoekologicznych. Projekty te mają na celu zachowanie unikalnych ekosystemów Puszczy i jej różnorodności biologicznej.
Ochrona Doliny Narwi
Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi skupi się na kontynuacji ochrony ekosystemów leśnych, łąkowych, wodnych, rzecznych i zalewowych. Jak podkreślił dyrektor parku, Mariusz Sachmaciński, działania obejmą całe spektrum przyrodnicze, by zachować unikalność regionu i jego bioróżnorodność.
Fot. Województwo Podlaskie i Łukasz Tyczkowski