Wirtualny spacer po przyszłej bibliotece/mediatece w Suwałkach

0
73
Wirtualny spacer po przyszłej bibliotece/mediatece w Suwałkach
Wirtualny spacer po przyszłej bibliotece/mediatece w Suwałkach

Mediateka przyszłości – wizualizacja

Nie jest to może news „najświeższego sortu”, bo film, który chcemy dzisiaj zaprezentować, został opublikowany na kanale YouTube Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach w maju tego roku, ale postanowiliśmy opisać materiał na łamach naszego portalu, aby pokazać tę wizualizację szerszemu gronu odbiorców. Jeżeli ktoś jeszcze nie miał okazji jej zobaczyć, zapraszamy do oglądania.

Połączenie funkcjonalności i estetyki

Przyszła biblioteka/mediateka, zaprojektowana przez biuro architektoniczne DWA Wnuk Domagało Architekci, to przestrzeń, która łączy funkcjonalność z estetyką i nowoczesnym podejściem do kultury. Dzięki wirtualnemu spacerowi można już teraz zobaczyć, jak obiekt wkomponuje się w otoczenie zieleni między ulicami M. Reja a gen. Pułaskiego. Projekt zakłada stworzenie harmonijnej przestrzeni, która będzie nie tylko miejscem przechowywania i udostępniania książek, ale również nowoczesnym centrum kultury i edukacji, dostępnym dla mieszkańców w każdym wieku.

Projekt wspomnianego biura został nagrodzony I Miejscem w konkursie na Koncepcję urbanistyczno-architektoniczną Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.

Amfiteatr, kawiarenka, park

Wizualizacja przedstawia wielofunkcyjny obiekt, który wyróżnia się przestronnością i przemyślanym układem. W budynku znajdą się m.in. wypożyczalnie, czytelnie, kąciki do czytania, a także dedykowane strefy dla dzieci oraz sale do gier, doświadczeń i twórczości. Dodatkowo zaplanowano przestrzenie do spotkań, amfiteatr oraz kawiarenkę, które stworzą idealne warunki do integracji społecznej. Na zewnątrz ma powstać park z malowniczymi ścieżkami rowerowymi, który zachęci do aktywnego wypoczynku, oraz duży parking dla użytkowników. Obiekt, zgodnie z wizją architektów, ma być miejscem otwartym, inspirującym i gotowym do realizacji różnorodnych pomysłów.

DWArchitekci o projekcie

Praca studialna przedstawia projekt budynku harmonijnie wpisanego w zazieleniony obszar kwartału, z pełnym dostosowaniem do istniejącego układu zieleni. Budynek został zaplanowany w południowej części terenu, a obsługa komunikacyjna została zlokalizowana pomiędzy projektowaną bryłą a otaczającymi ulicami. Rozwiązanie to zapewnia wygodny dostęp do obiektu, jednocześnie zachowując spójność z naturalnym charakterem otoczenia.

Zaprojektowana bryła budynku wyróżnia się subtelną dynamiką, osiągniętą poprzez płynne zmiany wysokości – od kulminacji w północno-zachodnim krańcu do obniżonej formy w północno-wschodnim. Takie zróżnicowanie pozwala na elastyczne rozmieszczenie kondygnacji, dostosowane do funkcji poszczególnych części obiektu. Forma architektoniczna podkreśla kluczowe funkcje budynku, m.in. główną bibliotekę z wejściem usytuowanym w szczelinie między fasadą centralną a zachodnią, oraz strefę dla dzieci z wejściem pomiędzy fasadą centralną a wschodnią. Centralnym punktem projektu jest atrium – wielofunkcyjna przestrzeń integrująca hol, przestrzeń ekspozycyjną i salę spotkań. Atrium zostało zaprojektowane jako otwarte na zewnętrzne otoczenie budynku, z widokiem na park i bezpośrednim połączeniem z kameralną przestrzenią spotkań o układzie amfiteatralnym.

Fot.: www.dwarchitekci.pl/projekty/biblioteka-publiczna-w-suwa%C5%82kach (dostęp: 25.12.2024)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj