Poczuj magię dawnych zapustów i przenieś się w czasie do świata podlaskiej wsi! W niedzielę, 2 marca, w godzinach 11:00-15:00 Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej stanie się miejscem niezwykłej zabawy, pełnej tradycyjnych obrzędów, muzyki, tańca i karnawałowych smakołyków. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!
Barwny korowód i tradycje zapustowe
W trakcie wydarzenia będzie można zobaczyć kolorowy korowód przebierańców, którzy od wieków byli nieodłącznym elementem zapustów. Pojawią się postacie „nie z tego świata” – diabły, anioły, śmierć, a także zwierzęta i figlarze, którzy rozśmieszali uczestników i wprowadzali atmosferę karnawałowej beztroski. Ostatnie chwile przed Wielkim Postem to także czas tradycyjnych zabaw i obrzędów. Przekonamy się, jak dawniej gospodynie szorowały popiołem garnki, aby nie pozostał na nich nawet ślad tłuszczu, a także jak wyglądało palenie słomianej kukły – symboliczne pożegnanie zimy.
Muzyka, tańce i smakołyki
Zapusty to czas śpiewu i tańca! W tym roku na scenie pojawią się zespoły: Wrzosy, Przebojowe Babki, Hetmanki, Kompania Męska z Kalinówki Kościelnej, Trzciannianki oraz Koło Gospodyń Wiejskich – Kokoszki z przytupem. Tradycyjne pieśni ludowe, żywiołowe tańce i pełne humoru scenki sprawią, że nikt nie będzie stał w miejscu! W remizie z Rudki odbędzie się potańcówka z muzyką na żywo, a na wszystkich gości czekać będą warsztaty smażenia pączków i faworków – tłustych, chrupiących smakołyków, bez których trudno wyobrazić sobie karnawał!
Poznaj zespół folklorystyczny WRZOSY
Warsztaty i atrakcje dla każdego
Dla miłośników rękodzieła przygotowano warsztaty tworzenia masek karnawałowych, które pozwolą każdemu wcielić się w barwną postać zapustowego korowodu. Nie zabraknie także tradycyjnych zabaw i psikusów, takich jak skoki przez kłodę czy bicie wody w stępie – wszystko po to, by zapewnić sobie dostatek i pomyślność w nadchodzącym roku.
Czy warto przyjść?
„Zapusty w Skansenie” to niezwykła okazja, by doświadczyć autentycznych, podlaskich tradycji, poczuć atmosferę dawnych czasów i wziąć udział w niepowtarzalnym święcie radości. Jak mówi jeden z organizatorów: „Chcemy, by każdy mógł poczuć się częścią tej pięknej tradycji i doświadczyć radości wspólnej zabawy”.
Nie przegapcie tej okazji – przyjdźcie, bawcie się i świętujcie karnawał w wyjątkowy sposób!
Fot.: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej